بلاگ

MBTI، تستی که قبل از انتخاب شغل باید در آن شرکت کنید!

cover
خودشناسی

MBTI، تستی که قبل از انتخاب شغل باید در آن شرکت کنید!

آزمون شخصیت شناسی MBTI چیست و چرا تا این حد اهمیت دارد؟

یکی از بهترین و محبوبترین تست های شخصیت شناسی که توسط یک مادر و دخترش به نام های کاترین بریگز و ایزابل بریگز مایرز، به امید تبدیل کردن دنیا به جای بهتری برای زندگی و بر مبنای  نظریه های روانشناس مشهور سوئیسی، دکتر کارل یونگ و مشاهدات و تجربه خود، طراحی و در طی ۲۰ سال توسعه داده شده است؛ تست mayers-brigges type indicator یا به اختصار MBTI  میباشد.

در تست MBTI  شانزده نوع شخصیت متفاوت تعریف شده است که شما با پاسخ دادن به سوالات طراحی شده، نسبت به تیپ شخصیتی خود آگاه میشوید.

آزمون مایرز- بریگز امکان درک تفاوت ها با سایرین را برای هرشخص ممکن میکند و به وسیله این شناخت، باعث افزایش سطح درک متقابل و سازگاری بهتر با سایرین شده که در نهایت باعث بهبود روابط بشری میگردد.

چرا شرکت در این آزمون را پیشنهاد میکنیم؟

یکی از مهمترین تصمیم های زندگی هر فردی، انتخاب شغل و پیشه است که باید با دیدی کامل نسبت به انتخاب آن اقدام کند. بعضا افرادی را میبینیم که در سنین بالا گرفتار مشاغلی هستند که هرگز باب میل آنها نبوده و زمانی این موضوع را متوجه شده اند که زندگی آنها به این شغل وابسته شده است و تغییر بسیار سخت و پر هزینه است یا افرادی که پس از سالها همچنان به دنبال کار ایده آل متناسب با توانایی هایشان هستند.

این آزمون یکی از بهترین منابعی است که به شما کمک میکند نسبت به خود و توانایی هایتان شناخت خوبی حاصل کنید و بر اساس آن، مسیر آینده خود را مشخص کنید. به طور مثال بعضی از ما معتقدیم یک هنرمند بالفطره هستیم یا یک مدیر زاده شده ایم؛ با انجام صادقانه این تست شما میتوانید سند تاییدی بر این اعتقاد یا احساس خود داشته باشید و یا بدانید که مسیر اشتباهی را برگزیده اید و سریعا نسبت به تغییر آن اقدام نمایید.

به طور کلی این تست نقاط ضعف و قوت شخصیتی را برای شما بیان میکند و شما میتوانید با مقایسه آن با شخصیت دلخواه و بر مبنای توانایی هایتان، روی نقاط ضعف خود تمرکز کرده و به این وسیله زندگی شخصی و کاری خود را بهبود دهید.

معمولا از این تست در جلسات مصاحبه، انتخاب رهبر سازمان، انتخاب اعضای تیم و تیم سازی و موارد مشابه استفاده می­شود.

نکته: سعی کنید  تست MBTI را زمانی انجام بدهید که به لحاظ احساسی و هیجانات در وضعیت عادی و با ثبات هستید.

بُعد های شخصیتی در تست MBTI عبارتند از:

 1. درونگرا(I) – برونگرا(E) : بیانگر این است که فرد انرژی خود را از چه منبعی دریافت میکند به طور مثال افراد برون گرا از طریق قرار گرفتن در جمع ها و برقراری ارتباط کلامی و اجتماعی، انرژی را از دنیای خارجی دریافت میکنند درحالی که افراد درونگرا ترجیح میدهند از طریق فعالیت در گروه های کوچک یا انجام کارهای فردی و پروژه ای این انرژی را دریافت کنند.
 2. شمی (N) حسی (S): این فاکتور نشان دهنده این است که فرد اطلاعات را چگونه از دنیای پیرامون خود دریافت میکند. افراد شهودی معمولا افراد خلاقی هستند که تمایل به تخیل داشته و ترجیح میدهند با مفاهیم انتزاعی درگیر شده و درباره آینده بیندیشند، درحالی که افراد حسی به داده های واقعی متمایل هستند. این افراد را معمولا با حافظه های طلایی میشناسیم که موارد خاص را به راحتی به خاطر سپرده و به یاد می آورند. همچنین این افراد در انتخاب شغل معمولا به مزایای حقوقی و وظایف و در کل واقعیت های شغلی تمرکز دارند، در حالی که افراد شهودی به میزان پتانسیل شغل پیشنهادی برای رشد و خلاقیت می اندیشند.
 3. احساسی (F) – فکری (T): این مورد بیان میکند که فرد اطلاعات دریافتی از دنیای پیرامون خود را چگونه تحلیل کرده و تصمیم گیری میکند. افراد احساسی در تمام تصمیمات خود احساساتشان را دخالت میدهند و با تمام افراد دخیل در موضوع احساس همذات پنداری میکنند و معمولا به دنبال مشاغلی هستند که در آن میتوانند تایید افراد را جلب کنند یا آنها را مطابق نظم خاصی ساماندهی کنند. در نقطه مقابل افراد منطقی(فکری) سعی میکنند بدون در نظر گرفتن احساسات، تمام جهات را بررسی کنند و راه حل مشکلات را ارائه دهند این افراد حین هر انتخابی تمام جوانب را به دقت مورد بررسی قرار میدهند تا مطمئن شوند انتخاب آنها درست است.
 4. ادراکی (P) – قضاوتگر (J): این مورد نشان دهنده این است که فرد تمایل دارد زندگی و فعالیت های خود را با استقلال بیشتری انجام داده ویا ساختار یافته و منظم فعالیت کند. افراد قضاوتگر همواره برنامه ریزی کوتاه مدت و بلند مدتی دارند و ترجیح میدهند کارها را نظم یافته انجام دهند ، درحالی که افراد ادراکی سبک زندگی راحت و انعطاف پذیر را ترجیح میدهند و مصداق بارز “هرچه پیش آید خوش آید” هستند.

۱۶ تیپ شخصیتی این آزمون عبارتند از:

INTJ

درونگرا – شهودی – متفکر – قضاوتگر

INFJ

درونگرا – شهودی – احساسی – قضاوتی

ISFJ

درونگرا – حسی – متفکر – ادراکی

ISTJ

درونگرا – حسی – متفکر -قضاوتی

ISTP

درونگرا – حسی – متفکر – ادراکی

INFP

درونگرا – شهودی – احساسی – ادراکی

ISFP

درونگرا – حسی – احساسی – ادراکی

ISTP

درونگرا – حسی – متفکر – ادراکی

ENTP

برونگرا – شهودی – متفکر – ادراکی

ENFP

برونگرا – شهودی – احساسی – ادراکی

ESFP

برونگرا – حسی – احساسی – ادراکی

ESTP

برونگرا – حسی – متفکر – ادراکی

ENTJ

برونگرا – شهودی – متفکر – قضاوتی

ENFJ

برونگرا – شهودی – احساسی – قضاوتی

ESFJ

برونگرا – حسی – احساسی – قضاوتی

ESTJ

برونگرا – حسی – متفکر – قضاوتی

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping
Open chat
به راهنمایی نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم؟