بلاگ

فرهنگ سازمانی، مسئولیتی بر دوش همه

فرهنگ سازمانی صحیح
مقالات / منابع انسانی و توسعه سازمان

فرهنگ سازمانی، مسئولیتی بر دوش همه

فرهنگ سازمانی در گذشته

در گذشته احتمالا ایجاد یک فرهنگ سازمانی بدین شکل صورت میگرفت که: مدیرعامل، منابع انسانی را مسئول ایجاد یک فرهنگ سازمانی مثبت و کارآمد قرار میداد. واحد منابع انسانی نیز کمپینی مبنی بر بیانیه ماموریت و ارزش های اساسی که توسط بنیانگذار و مدیران ارشد توسعه داده شده است طراحی میکردند. واحد منابع انسانی به دنبال این کمپین طراحی شده برخی مزایا برای کارکنان مانند میان وعده های رایگان در اتاق های استراحت، یا جشن تولدهای ماهانه برای کارکنان و غیره درنظر میگرفتند. همچنین ممکن بود گاهی نظرسنجی های سالانه ای که نشان دهنده میزان مشارکت کارمندان بوده است را ترتیب دهند و گزارش را در نهایت در اختیار بنیاگذار قرار دهند و در نهایت منابع انسانی با لیستی از وظایف تکمیل شده و فرهنگ سازمانی به ظاهر ایجاد شده به همراه بنیانگذار، راهی رسیدگی به الویت های بعدی میشدند.

فرهنگ سازمانی

کارایی ندارد!

اما روش فوق به چند دلیل، دیگر کارایی ندارد. برای اولین بار COVID-19  نحوه تعامل رهبران با کارکنان و همکاران با یکدیگر را دچار تغییرات گسترده ای کرده است. نیاز به تطبیق پذیری و انعطاف در همه گیری دوران کرونا، عدم تاثیرگذاری یک روش رهبری بالا به پایین را نشان داده است. در قدم بعدی و به لطف بحران های فرهنگی ایجاد شده در شرکت های اوبر و Wells Fargo و فشارهای شدید ایجاد شده در راستای تنوع، برابری و مشمولیت، مبارزات ادامه دار در راستای شایسته سالاری و پرورش استعداد ها، فرهنگ سازمانی اهمیتی فوق العاده یافته و به عنوان اصلی استراتژیک درنظر گرفته میشود که دیگر قابل تفویض یا تقسیم و ساده انگاری نیست.

روشی جدید

در روش جدید ایجاد فرهنگ مطلوب سازمانی که هم اکنون نیز در برخی سازمان ها درحال اجرا است، تمام افراد مسئول هستند و از همه مهمتر اینکه در این روش، فرهنگ سازمانی به صورت یک مفهوم بی شکل که همه از آن تاثیر میپذیرند اما کسی آن را رهبری نمیکند نیست! تقسیم مسئولیت ایجاد فرهنگ سازمانی در سراسر سازمان، افراد مختلف را با عملکردها و نقش های متفاوتی درگیر ساختن این فرهنگ سازمانی میسازد.

در این مفهوم، میتوانیم فرهنگ سازمانی را به عنوان طرز رفتار افراد و نگرش ها و اعتقاداتی تعریف کرد که سبب بروز این رفتارها میگردند. متاسفانه در بسیاری از سازمان ها تفاوت فاحشی بین فرهنگ سازمانی فعلی و فرهنگ سازمانی که باید در آن حکمفرما باشد وجود دارد. اما در این روش تمامی افراد مسئول ساختن این فرهنگ سازمانی متناسب هستند که در نهایت به بازدهی بیشتر و اجرای استراتژی های سازمان منجر میگردد.

فرهنگ سازمانی

توزیع عمومی این مسئولیت بین واحدها نیز به شرح ذیل است:

 1. هیئت مدیره: مسئولیت این گروه رهبری، تعریف و توسعه فرهنگ موردنظر است که همسو با اهداف تجاری بوده و منافع همه ذینفعان را برآورده میکند.
 2. مدیرعامل و تیم مدیران ارشد: فرهنگ مورد نظر و شایسته را تعریف کنید و از طریق اقدامات رهبری شامل تعیین اهداف، استراتژی و نتایج کلیدی که فرهنگ سازی را در الویت قرار میدهد، آنرا پرورش دهید. سپس سازمان و فرآیندهای عملیاتی را در راستای پشتیبانی و پیشبرد اهداف سازمان، طراحی کنید.
 3. واحد منابع انسانی: برای ایجاد یک تجربه مناسب برای کارکنان برنامه ریزی کنید به گونه ای که فرهنگ موردنظر را تفسیر و تقویت کند همچنین باید برنامه هایی را طراحی کنید، افراد را قادر میسازد وظیفه خود را در راستای ایجاد این فرهنگ سازمانی به درستی انجام دهند.
 4. مدیران میانی: تجربه مناسبی برای کارکنان خلق کنید به گونه ای که فرهنگ موردنظر سازمان را تفسیر و تقویت کند، استراتژی های فرهنگ سازی را اجرا کرده و تعامل کارکنان با فرهنگ موردنظر را پرورش دهد و در نهایت به آنها برای اجرای وظایف خود در راستای ایجاد این فرهنگ سازمانی کمک کند
 5. کارکنان: با ارائه بینش هایی درباره چگونگی همسویی یا متفاوت بودن فرهنگ مورد نظر با فرهنگ واقعی ، دیدگاه های مشتری و نیازها و انتظارات کارکنان ، به مدیرعامل و تیم مدیریت ارشد، اطلاعاتی در مورد تعریف فرهنگ و برنامه ها و تاکتیک های فرهنگ سازی ارائه دهید. کارمندان باید در مورد تلاش ها و ایده های موجود در زمینه فرهنگ سازی بازخورد ارائه دهند. همچنین، ایجاد، پیروی و اجرای روال و هنجارهای تفسیر کننده فرهنگ مطلوب؛ اعتقادات و رفتار آنها را با فرهنگ مطلوب همسو می کند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping
Open chat
به راهنمایی نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم؟