بلاگ

۷ نکته درباره اخراج، کاری که باید با دقت تمام و اصولی صورت بگیرد!

8 نکته اخراج اصولی
توسعه کسب و کار / منابع انسانی و توسعه سازمان

۷ نکته درباره اخراج، کاری که باید با دقت تمام و اصولی صورت بگیرد!

از اخراج نترسید!

تلاش‌ها شما برای اجتناب از اخراج بی‌ثمر است.اخراج جزئی از مسائل و امور عادی در کار و تجارت است.شما برای پیشرفت نیاز به جایگزینی دارید و همچنین کارمندان شما برای کسب مهارت های جدید نیازمند موقعیت های جدید هستند. اما میتوان با تدابیری، صدماتی که اخراج کردن می‌تواند به سازمان ما وارد کند را محدود کنیم.در این مقاله آمیرال با بهترین نکته‌ها و روش‌ها در مورد چگونگی اخراجی همراه با همدلی و اخراج اصولی همراه باشید تا بار دیگر طعم شیرین حرفه ای بودن را به شما بچشانیم.

اخراج اصولی

اخراج‌ها هرگز آسان و ساده نبوده و نیستند و همیشه باعث ایجاد ترس و عدم اطمینان در محل کار می‌گردند. اما شما همیشه می‌توانید اخراج کردن را به‌صورتی انجام دهید که در دادگاه اذهان عموم پیروز باشید و در نظر آنها خوب جلوه کنید. نه نه ،اشتباه نکنید،قصد آموختن دروغ گویی به شما را نداریم و اساسا به همین دلیل به خود مفتخریم که به هیچ یک از دو طرف یعنی کارجو و کارفرما فریب طرف مقابل را آموزش نمیدهیم؛ بلکه برخلاف بسیاری از کارشناس نمایان امروزی! مبنای مطالب تخصصی در زمینه منابع انسانی و استخدام را بر ترویج و گسترش صداقت و حقیقت گویی بنا کرده ایم. ما در آمیرال به کارجویان شما آموخته ایم که قبل از پاسخ به آگهی استخدامی شما،خوب بیاندیشند.اگر واقعا خودشان را مورد مناسبی برای شما میبینند در دفتر کار شما پا بگذارند،و به آنها اطمینان داده ایم که این مساله به نفع هر دوی شما خواهد بود.پس منظورمان از اینکه ‘’ در دادگاه اذهان عموم پیروز باشید’’ چیست؟

با یک مثال شروع میکنم .شما می‌توانید یک کارمند را به گونه‌ای اخراج کنید که کارمندان دیگرتان هنگامی که با رسیدگی و نظارت سودمند شما در خصوص یک اخراج ضروری روبرو میشوند ،تشویق گردند.طبیعیست،وقتی شما به عنوان یک مدیر مسئول،برای اهداف مشترک شرکت، سختی اخراج کردن را به جان میخرید،کارمندانی که خود را نیز در پیروزی سازمان شریک میدانند تشویق میگردند.می آموزند که چطور و به چه دلیل با سستی ها در بخش خودشان روبرو شوند و پته ی کارمندان تنبل را بر روی آب بریزند. فقط به یاد داشته باشید که ایجاد حس وفاداری و مالکیت در کارکنانتان، پیش نیاز اخراج اصولی میباشد.

راه حل ما چیست؟

اول، اطلاعاتی درباره‌ی مشکلات کسب‌وکار به کارکنانِ  خود بدهید و هنگامی که فکر می‌کنید اخراج کردن امری ضروری است این حس و تفکر را در آنها نیز ایجاد کنید.این عمل شما باعث افزایش اطمینانِ  کارکنانِ  باقی‌مانده خواهد شد.امکان ندارد یک کافرما همیشه بتواند از اخراج کردن اجتناب کند. اما یک کارفرمای حرفه ای میتواند همیشه به ترس‌ها و احساسات اشتباه کارکنان، با احترام و آگاه کردن متقابل پایان دهد.

دوم، پیش‌ از آینکه اخراج کنید، به بررسیِ گزینه‌های دیگر بپردازید.مانند این گزینه که کارمند شما باید به‌ صورتی مفید و تاثیرگذار به فعالیت بپردازد و ارزشی بیشتر از میزان حقوق و مزایایش برای شرکت ایجاد کند.کارمندانتان از تلاش‌ شما قدردانی می‌کنند، حتی اگر موفق نشوید تا راه حلی به جز اخراج بیابید. شما باید  بررسی‌ های خود را مکاتبه کنید، در غیر این صورت کارمندان، هیچ‌گاه نخواهند فهمید که شما پیش از انتخاب اخراج، گزینه‌های دیگر را متفکرانه بررسی کرده‌اید. به هر حال شما باید ارتباطی مداوم و صادقانه با کارمندان خود برقرار کنید.

سوم، می‌توانید پیش از اخراج ، این چند راهکار را بررسی کنید. در تجربیاتی که در این زمینه بدست آمده، بعضی شرکت‌ها از کارکنان درخواست کرده‌اند تا در هر دو هفته یک روز را بدون مزد کار کنند و اینگونه نیاز به اخراج یکی از کارکنان از بین رفته است و یا کارمندانِ  نیمه‌ وقت و موقت را اخراج نموده‌اند و حقوق را ۵ درصد کاهش داده‌اند. خلاق باشید. امکان ندارد همیشه اخراج‌ها تنها جواب و راه‌ حل شما باشند. اما همان‌ طور که گزینه‌های دیگر را امتحان میکنید، با کارمندان کلیدی و اصلی خود نیز صحبت کنید.قطعا شما خواهان مهاجرت دسته‌جمعی بهترین کارمندان خود نیستید.

8 نکته اخراج اصولی

 

چهارم،با یک وکیل واجدالشرایط و باتجربه در زمینه‌ی نیروی انسانی صحبت کنید .مهندس طاهر پناه، یکی از مدیران موفق در حوزه خود در مقدمه کتاب از آشنایی تا خداحافظی با کارکنان که در خارج از کشور منتشر کرده است و تألیف آن به ۷ سال پیش برمیگردد می‌نویسد:

 ’’من تنها یک‌بار در موقعیتی قرار گرفتم   که مجبور به اخراج شدم، از این‌رو، این پروسه را با صحبت با یک وکیل آغاز کردم تا مطمئن شوم که عملِ شرکت قانونی، اخلاقی و دلسوزانه باشد. این امر برای من یک تجربه‌ی آموزنده بود و آن را به کسانی که برای اولین بار می‌خواهد با مسئله‌ی اخراج کردن روبه‌رو شوند توصیه می‌کنم.’’

 • البته شما نباید از تعداد کم اخراج ایشان تعجب کنید. وقتی نکات علمی و دقیقی را در گزینش و استخدام کمپانی خود رعایت کرده باشید،موارد نادری پیش خواهند آمد که راه حلی جز اخراج را برای مدیر باقی نگذارند. شما با دلیل روشن آگهی استخدامی منتشر کرده اید، شرح شغل را برای کارجو مشخص و روحیات مورد نیاز برای آن شغل را به درستی شرح داده اید. در مصاحبه هم موارد مهمی را رعایت کرده اید. دلیلی برای اخراج جز در مواقع پیش بینی نشده باقی نخواهد ماند.

پنجم، در اخراج،استفاده از شیوه‌های منصفانه و بدون تبعیض، یک امرِ مهم و ضروری محسوب می‌گردد، از‌این‌ رو باید  مراقب باشید تا میان هیچ گروهی از کارمندان تبعیض قائل نشده باشید و اینکه معیارهایی را برای اخراج در نظر بگیرید و آن را به طور مساوی و عادلانه در همه‌ی بخش‌ها اعمال کند. برخی از شرکت‌ها اول به سراغِ معیارها می‌روند سپس بخش زیادی از نیروی انسانی خود را اخراج می‌کنند. ما این روش را پیشنهاد نمی‌کنیم. شما در حال از دست دادن همه‌ی تجارب اخیر خود و استعدادهای متنوع و جوان خود هستید. مثلا برخی از شرکت‌ها در پیِ  حذف بعضی شیفت‌ها هستند. شرکت‌های دیگر یک موقعیت شغلی را به طور کامل حذف می‌کنند، مثلا همه‌ی کارکنانِ  دفتری را اخراج میکنند و کارها و مسئولیت‌هایشان را به مدیران و کارمندان دیگر می‌دهند. حتی شنیده‌ایم که برخی از شرکت‌ها  به هر بخش دستور کاهش ۱۰ درصدی  می‌دهند.  این کار در ظاهر عادلانه به نظر می‌رسد اما برای کسب‌ و کار بد است،زیرا ممکن است موقعیت‌های ضروری را حذف کنید، تجربیات بدست آمده در یک موقعیت شغلی را نادیده بگیرید و عملا به مجموعه خود ضربه بزنید.

ششم، اگر اخراجی ضروری باشد، باید در صورت امکان این کار را در ابتدای هفته انجام دهید.بررسی های انجام شده توسط تیم های روان شناسی نشان میدهد که از این طریق میزان کمتری آسیب به کارمندان دیگر وارد میشود. آنها در ادامه ی هفته با بودن در کنار شما امنیت شغلی از دست رفته خود را بازآفرینی خواهند کرد.در صورتی که تعطیلات فرصت خوبی برای افکار منفی به آنها میدهد.

 

هفتم، زمانی کارمندان را اخراج کنید که ضروری بوده و برای بهبود کسب‌ و کار مفید و لازم باشد. اخراج کردن زمانِ  مناسبی برای دوپهلو حرف زدن و طفره رفتن نیست؛ آمادگی قبلی باعث می‌شود این عمل  برای همه  کمتر دردناک باشد.بزرگ‌‌ ترین شانس شما می‌تواند این باشد که اگر شرکت شما در حال تجربه‌ی یک مشکل و بحران است، کارمندانتان از آن آگاه  و در مورد آن نگران باشند. در صورتی که بهترین و یا تنها گزینه اخراج کردن است، تصمیم‌ گیری کنید و اخراج کنید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping
Open chat
به راهنمایی نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم؟