بلاگ

مهارت حل مسأله برای مدیران کسب و کار

cover
اصول مدیریت و مربی گیری سازمانی / طراحی و خلق کسب و کار

مهارت حل مسأله برای مدیران کسب و کار

مهارت حل مسأله چیست؟

همه چیز راجع به این مهارت کاربردی و جذاب حل مسأله

مهارت حل مسأله دربرگیرنده‏‌ی فرآیند تشخیص مسائل و انتخاب راه حل و پیاده سازی راه حلهای آنهاست. در محل کار هم، مانند زندگی، پیچیدگی هایی پیش می آید. کارفرمایان برای کارکنانی که بتوانند این مشکلات را حل نمایند ارزش قائل می شوند. این مهارت نرم در بیشتر مواقع مهم است، اما در برخی از مشاغل هم جزء الزامات است.

با هدف توسعه مهارت حل مسإله پیش از آنکه بتوانید مشکلی را حل کنید، باید بتوانید مشکلات موجود را بشناسید. بدین منظور، باید بسیار هوشیار باشید و دیدگاه متفاوتی در شناخت چالش ها داشته باشید و مسأله را از جنبه های مختلف ببینید.

در خصوص هرآنچه دورو برتان می گذرد، آگاه باشید. در خصوص آن چیزهایی که درست نیستند یا نتایج مورد انتظا ر را حاصل نکرده اند، حساس باشید. غیبت های کارکنان، نداشتن انگیژه یا عدم افزایش فروش از این دست مسائل هستند. به محض اینکه مشکل را تشخیص دادید، باید آن را تجزیه و تحلیل کنید. سعی کنید درک کنید که مشکل از کجا بوجود آمده است و اینکه آیا می توان آن را حل کرد یا خیر. مهم است که بدانیم نمی توان همه مسائل را حل کرد بعلاوه برخی چیزهایی که شما بعنوان مشکل شناسایی می کنید، ممکن است اصلاً مشکل نباشند.

پس از آنکه تصمیم گرفتید که مشکلی را یافته اید که قابل حل است، باید راهکارهای ممکن را ارائه دهید. می‏‌توانید به خاطر آورید که در گذشته چگونه با مسائل مشابه این برخورد داشته اید و از مهارتهای تفکر خلاقانه خود استفاده کنید. آنگاه فهرستی از راه حل های ممکن را خواهید داشت، از مهارتهای تفکر نقادانه خود استفاده کنید تا هر یک از گزینه های خود را ارزیابی نمائید تا تصمیم بگیرید که کدام یک از آنها بهتر از بقیه هستند. سپس راهکار انتخابی خود را پیاده سازی کنید. اما هنوز کارتان تمام نشده است.

باید مجدداً بررسی نمائید که برنامه تان کار کرده است یا نه، و اگر کار نکرده است باید بفهمید چرا و سعی کنید چیز دیگری را آزمایش کنید.

شغلهایی که نیازمند مهارت های حل مسأله هستند

شما باید قادر باشید که مشکلات را فارغ از اینکه چه شغلی را برگزیده اید، حل نمائید. برای برخی حرفه ها، حل مسأله یکی از بخشهای اصلی شغل است، مانند:

مدیر اجرائی: مدیر اجرائی تمام فعالیتهای یک شر کت را هدایت می کند. این مدیران استراتژی ها ی لازم را اتخاذ کرده و سیاستهایی را به کار می گیرند تا شرکت به اهدافش برسد.

قاضی: قاضی ها جلسات دادگاه را مدیریت می کنند تا از اینکه قانون به شکلی منصفانه اجرا می‏شود، اطمینان حاصل کنند.

روانشناس: روانشناسان ناهنجاریهای روانی، رفتاری، و احساسی را در بیماران خود تشخیص داده و سپس تصمیم می گیرند که از چه درمانی برای آنها استفاده کنند.

ریاضیدانان: ریاضی دانان از دانش خود برای گسترش مرزهای اصول ریاضی در راستای حل مشکلات دنیای واقعی استفاده می کنند.

آمارگیر: آمار گیران پس از ارزیابی امکان روی دادهایی مشخص، به کارفرمایان خود کمک می کنند که هزینه ‏های خود را به حداقل برسانند.

تحلیل گر تحقیق در عملیات: این تحلیل گران از دانش ریاضی و روشهای تحلیلی خود برای حل کردن مسائل سازمانها و شرکتها استفاده میکنند.

مهندس کشاورزی: مهندسان کشاورزی از دانش ر یاضی و علمی خود برای حل کردن مسائل مربوط به کشاورزی استفاده می‏کنند.

مهندس پزشکی: این مهندسان برای حل مسائل مربوط به بیولوژی و پزشکی تجزیه و تحلیل های لازم را انجام داده و سپس تصمیم گیری می کنند.

مهندس محیط زیست: این مهندسان از دانش خاک، شیمی، بیولوژی خود برای حل کردن مسائل محیط زیست استفاده می کنند.

زیست شیمیدان یا زیست فیزیکدان: این افراد به مطالعه‏ی ارگانیسم های زنده پرداخته و روابط آنها را با محیط زیست مورد بررسی قرار می دهند.

نمایندگان ویژه: نمایندگان ویژه یا بازرسان، حقایق را گردآوری کرده و شواهد را جمع می کنند تا به حل مسائل مربوط به جرم ها کمک کنند.

انسان شناس: انسان شناسان راجع به ریشه انسان ها، تکامل و رفتار آنها اطلاعات گردآوری می کنند.

تحلیل گر مدیریت: تحلیل گران مدیریت، به شرکتها کمک می کنند تا مشکلاتی را که احتمالاً باعث کاهش کارایی و اثربخشی شان می شود، حل نمایند.

آرشیتکت (معمار): معماران ساختمانهایی را طراحی می کنند که نیازهای افرادی را که از آنها استفاده می‏کنند برطرف نماید. آنها همچنین سازه ها را امن و زیبا می سازند.

وکیل: وکلا نماینده موکلانشان در موارد کیفری یا حقوقی هستند.

پزشک: پزشکان بیماری ها را تشخیص داده و در خصوص چگونگی درمان آنها تصمیم گیری می کنند.

مدیر مدرسه: مدیران مدراس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان از اینکه دانش آموزان به اهداف آموزشی برسند، اطمینان حاصل می کنند.

دندانپزشک: دندانپزشکان بیماری های دند انی را تشخیص داده و سپس آنها ر ا درمان می کنند.

مربی ورزشی: این افراد ورزشکاران را آموزش می دهند تا در مسابقات به طور فردی یا تیمی رقابت کنند.

مشاور ازدواج یا خانواده: این افراد درمان های لازم برای زوجها، خانواده ها و افرادی که مشکلاتی را در روابطشان دارند فراهم می کنند.

توسعه دهنده نرم افزار: این افراد نرم افزارهایی را خلق می کنند که کامپیوترها و تلفن های هوشمند و سیستمهای بازی کامپیوتری را قابل استفاده می کند.

مدیران سیستم های کامپیوتری و اطلاعاتی: این افراد فعالیتهای مرتبط با کامپیوتر ر ا در سازمانها و شرکتها هدایت می کنند.

پرستار بچه: پرستاران بچه مراقب کودکان بویژه در خانه هایشان هستند. آنها اغلب مسئول حل مشکلاتی هستند که در هنگام عدم حضور والدین در منزل بوجود می آید.

مشاوران کسب و کار : چالش های موجود در کسب و کارها را شناسایی میکنند و با اتکا بر تجربیات خود بهترین راهکار را پیشنهاد میدهند.

کوچ کسب و کار : در کنار صاحبان کسب و کارها چالش های آنها را مرور میکنند و به صورت مشارکتی به راه حل مورد نظر برای حل مسأاله میرسند . برای درک کامل تر تفاوت کوچینگ و مشاوره در فرایند حل مسأله از اینجا اقدام کنید و مقاله را مطالعه بفرمایید

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
 • Image
 • SKU
 • Rating
 • Price
 • Stock
 • Availability
 • Add to cart
 • Description
 • Content
 • Weight
 • Dimensions
 • Additional information
 • Attributes
 • Custom attributes
 • Custom fields
Compare
Wishlist 0
Open wishlist page Continue shopping
Open chat
به راهنمایی نیاز دارید؟
سلام
میتونم کمکتون کنم؟